|
|
Статьи
Завтрак
Русско-карачаево-балкарский разговорник
Аппоев A.K.
ТУРИЗМ
| Ты (вы) завтракал(-и)? | Сен (сиз) эрттенли жукъ ашагъанмыса (ашагъанмысыз)? |
| Завтрак еще не готов. | Эрттен азыкъ алыкъа хазыр тюйюлдю. |
| Что у нас на завтрак? | Эрттен азыкъгъа небиз, барды? |
| Яичница, сметана и чай. | Къуймакъ, сют баш/къаймакъ, чай. |
| Садись (садитесь) за стол, завтрак готов. | Стол артына олтур (олтуругъуз), эрттен аш хазырды. |
| Подай(-те), пожалуйста, мне соль (хлеб, сахар, красный перец). | Манга туз (ётмек, бал туз, чибижи) берсенг (берсегиз) эди. |
| Чай очень горячий. | Чай бек иссиди. |
| Чай остыл. | Чай сууугъанды. |
| Чай очень крепкий. | Чай асыры къалынды. |
| Сладок ли чай? | Чай татлымыды? |
| Если не сладок, то скажи (-те). | Татлы тюйюл эсе, айт (-ыгъыз). |
| Ты (вы) пил(-и) чай? | Сен (сиз) чай ичгенмисе (ичгенмисиз)? |
| Да, я (мы) пил(-и). | Хау, ичгенме (ичгенбиз). |
| Я чудесно позавтракал, спасибо. | Мен бек иги ашадым, сау болугъуз. |
| На здоровье. | Халал болсун. |
|
|